Ankara Film Festivali ödül töreninde ortak vurgu: ‘Diren hafıza, diren sinema’

Ankara Film Festivali ödül töreninde ortak vurgu: ‘Diren hafıza, diren sinema’

28. Ankara Uluslararası Film Festivali bu akşam sona erdi ve Şinasi Sahnesi’nde düzenlenen törenle ödüller sahiplerine sunuldu. Ödül töreninde yapılan konuşmalarda Türkiye’deki güncel durumla ilgili yorumlar ağırlıktaydı.

Törende “Rüzgârda Salınan Nilüfer” filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu seçilen Songül Öden, ödülünü “Herkes için adalet kavramını öğrendim” dediği Ankara Üniversitesi Dil, Tarih Coğrafya Fakültesi’ne adadı. Ulusal Belgesel Yarışması alanında En İyi Film Ödülü’ne “Ah” değer görülen yönetmenliğini Mustafa Ünlü, “Türkiye’de artık herkes birbirinin acısını paylaşabilsin” dedi. “Vank’ın Çocukları” ile üçüncülüğe değer görülen Kazım Gündoğan, ödülünü KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya adadı. 

‘Fıtrat değil, sermayenin doyumsuzluğu’

Ulusal Kısa Film Yarışması kapsamında Jüri Özel Ödülü “Patates Olmasın” adlı filme verildi. Üçüncülük ödülü “Tavşan Kanı”, ikincilik ödülü ise “Güney Kutbu”na gitti. En İyi Film Ödülü “Kot Farkı”nın oldu. Ulusal Kısa Yarışması jürisi Pelin Esmer, Ahmet Rıfat Şungar, Esme Madra, Nesra Gürbüz ve Raffi Movsisyan’dan oluşuyordu.

Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında Seçiciler Kurulu Özel Ödülü “ÜÇYÜZBİR” adlı yapıma değer görüldü. Filmin yönetmeni Alican Mansuroğlu, “Bunun bir fıtrat olduğuna bizi ikna etmeye çalıştılar. Biz, sermayenin doyurulmaması sonucu olduğunu anlatmaya çalıştık. Bu kavgada biz sinemacılara da önemli görevler düştüğünü düşünüyorum. Çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ödülü Nuriye Gülmen ve Semih Özakça

İkincilik ödülü “Lüfer”e giderken, üçüncülük ödülü “Vank’ın Çocukları” filmine verildi. Filmin yapımcısı Kazım Gündoğan, ödülünü KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'ya adadı. Gündoğan şöyle konuştu: 

"Bugün yanı başımızda Yüksek Caddesi’nde, İnsan Hakları Anıtı önünde iki direnişçi var. 153. günlerindeler. Orada oturma direnişi gösteriyorlar ve açlık grevindeler. Yüz yıl sonra bunları belgesel konusu yapmamak için, toplumsal hafızayı bugünden diri tutmak için bu anlamlı ödülü ben Nuriye Gülmen ve Semih Özakça adına alıyorum.”

Ulusal Belgesel Film Yarışması En İyi Film Ödülü ise yönetmenliğini Mustafa Ünlü’nün üstlendiği “Ah”a değer görüldü. Ünlü, şunları söyledi: 

"Türkiye’nin üzerinde biliyorsunuz bir kötülük var. Bu belgesel orada yaşanan acıları yaşayanlar için yapılmadı. Türkiye’de artık herkes birbirinin acısını paylaşabilsin, gene birbirimizin elini tutabilelim diye yapıldı. Birkaç gün önce bir öğretmen, Türkiye’de, çocuklar ölmesin dediği için hapis cezası aldı. Bu kararı verenler bilmez mi ki, bunu tersinden okuyanlar çıkacaktır. Son olarak yarından sonraki gün 10 Ekim duruşması var. Lütfen gözünüz kulağınız orada olsun.”

Ulusal Belgesel Yarışma jürisi Nebil Özgentürk, Hakan Karsak, Ali Öz, Zeynep Santıroğlu ve Tuluhan Tekelioğlu’ndan oluşuyordu.

Ulusal Uzun Yarışma En İyi Ses Tasarımı ödülü “Koca Dünya” filmiyle Herve Guyader'e; En İyi Özgün Müzik ödülü “Babamın Kanatları” filmiyle “BAJAR”a; En İyi Kurgu yine “Babamın Kanatları” filmiyle Umut Sakallıoğlu ve Kıvanç Sezer’e sunuldu. En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü, “Kaygı” filmiyle Kerem Ardahan ve Sıla Karaca'ya giderken, En İyi Görüntü Yönetmeni de “TAŞ” ile Türksoy Gölebeyi’nin oldu. 

‘Diren hafıza, diren sinema’

Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü Erkan Tunç’a, SİYAD En İyi Film Ödülü “Koca Dünya”ya gitti. Reha Erdem ise En İyi Yönetmen ödülünün sahibi oldu.

Ulusal Uzun Yarışma kapsamında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü, “Martı” filmindeki performansıyla İrem Sak’’a, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü “Babamın Kanatları” filmindeki performansıyla Musab Ekici’ye değer görüldü. En İyi Erkek Oyuncu ödülü ise “Rüzgârda Salınan Nilüfer” filmindeki Tolga Tekin’e takdim edildi.

Seçiciler Kurulu Özel Ödülü “Kaygı”ya verildi. gitti. Yönetmeni Ceylan Özgün Özçelik ödülünü alırken “Diren hafıza, diren sinema” dedi. 

Festivalin En İyi Filmi, yönetmenliğini Ali Kemal Çınar'ın üstlendiği “GÊNCO” oldu. Ulusal Uzun Yarışma jürisi Onur Ünlü, Emrah Serbes, Hasan Akbulut, Nihal Yalçın ve Olena Yershova'dan oluşuyordu.

Kaynak: T24

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış