Akademi ayrımcılık eleştirilerine yeni üyeleriyle cevap verdi

Akademi ayrımcılık eleştirilerine yeni üyeleriyle cevap verdi

Her yıl Oscar Ödülleri törenini düzenleyen Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Çarşamba günü bir açıklama yaparak yönetim kuruluna 744 yeni üye kabul ettiklerini söyledi. Davetlerin 683’ünün 2016 yılında yapıldığı belirtildi.

Akademi bir süredir üyelerinin çoğunun erkek ve beyaz olmasıyla eleştiriliyordu. Konu ile ilgili tartışmalar, tüm oyuncu adayların beyaz olduğu 2016 yılında zirveye ulaştı ve #OscarsSoWhite (Fazla Beyaz Oscar’lar) etiketi gündeme oturdu.

Yeni üyelerin yüzde 39’u kadınlardan oluşuyor ki bu Akademi’ye davet edilen kadınlar açısından 2015’ten 2017’ye yüzde 359’luk bir artışa sebep oldu. 744 üyenin yüzde 30’u beyaz olmayan kişilerden oluşuyor. Bu üyelerin arasında en iyi film Oscar’ını alan “Ay Işığı” filminin yönetmeni Barry Jenkins, “Ay Işığı” filminde de oynayan ve “Gizli Sayılar” filmindeki rolüyle Oscar’a aday gösterilen Janelle Monáe ve “Kapan” filmiyle 2017’de çok konuşulan Jordan Peele bulunuyor.

2017 yılı üyeliklerinde aynı zamanda “Wonder Woman” yıldızı Gal Gadot, Riz Ahmed, John Cho, Priyanka Copra, Rupert Grint, Donald Glover, Dwayne Johnson, Betty White, Rami Malek, Wanda Sykes, Ruth Negga, Tom Ford, Ezra Edelman gibi isimler de yer aldı.

Kaynak: The Guardian

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış