Ai Weiwei’in Antalya’da yarım kalan filmi Sabancı Müzesi’nde gösterilecek

Ai Weiwei’in Antalya’da yarım kalan filmi Sabancı Müzesi’nde gösterilecek

54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yarışma kategorisinde yer alan, ancak gösterini sırasında “teknik sorunlar” nedeniyle yarıda kesilen, Ai Weiwei’in yönetmenliğini üstlendiği “İnsan Seli” (Human Flow) filmi Sakığ Sabancı Müzesi’nde gösterilecek. Film müzede devam eden Çinli sanatçının “Porselene Dair” sergisi kapsamında 17-18 Kasım’da izlenebilecek. 

Aktarılana göre, “İnsan Seli” filminin gösterimi sırasında Güneydoğu’dan görüntüler geçerken filmde “gerilla” sözünün geçmesine izleyiciler tepki göstermiş, “bu filmi burada yayımlayamazsınız” diyerek alkışlarla protesto edip salonu terk etmişti. Bir süre altyazısız devam eden film, sonrasında teknik arıza yaşandığı duyurulmuş ve yarıda kesilmişti. 

Filmin görüntü yönetmenlerinden Murat Bay ise “gerilla” iddiasının gerçeği yansıtmadığını, senkronizasyon sorunu nedeniyle filmin yarım kaldığını aktarmıştı. 

Filmin Türkiye’deki haklarına sahip Filmartı şirket de bunu desteklemiş, yaptıkları açıklamada “Filmin gösterimi devam ederken bir süre sonra kopyasında görüntü ve seste senkron sorunu tespit edilmiştir. Böyle olunca gösterime bu şekilde devam etmeme kararı alınmıştır” ifadeleri yer almıştı. 

Belgesel, 65 milyon insanın savaş, açlık ve iklim değişikliği nedeniyle zorla yerlerinden edilmesini anlatıyor. Filmin çekimler Afganistan, Bangladeş, Fransa, Yunanistan, Almanya, Macaristan, Irak, İsrail, Meksika, Pakistan, Filistin, Sırbistan, Suriye, Türkiye gibi ülkelerde yapıldı. 

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış