Ağacın yeşilinden ‘Osmanlı yeşili’ne: Narmanlı betona gömüldü

Ağacın yeşilinden ‘Osmanlı yeşili’ne: Narmanlı betona gömüldü

Tartışmalı restorasyon başladı ve İstiklal Caddesi’ndeki 186 yıllık Narmanlı Han'dan ilk fotoğraflar kamuoyuna yansıdı. Çok sayıda şair, heykeltıraş, ressam ve yazara ev sahipliği yapan tarihi han, mimar Sinan Genim’in projesiyle betona boğuldu.

Narmanlı Han, Erkul Kozmetik’in sahibi Mehmet Erkul ve Eteksan Tekstil’in sahibi Tekin Esen’e 57 milyon dolara satılmıştı. AKP'nin 2009 yerel seçimlerinde Kadıköy Belediye Başkan Adayı olarak gösterdiği mimar Sinan Genim'in projesi, Narmanlı Han'da uygulanmaya başlandı.

2015 yılında koruma kurulu tarafından onaylanan restorasyon projesi, kent mücadelesi veren sivil toplum örgütleri tarafından birçok kez protesto edilmiş, ancak 186 yıllık tarihi yapıda geçen yıl çalışmalar başlamış ve Narmanlı Han’ın içindeki bazı bölümler yıkılmış, avluda bulunan ağaçlar ise sökülmüştü.

Restorasyonun, hanın özgün kimliğine zarar vereceğini ve geri dönülemez tahribatlara yol açacağını dile getiren uzmanlar da projenin uygulanmaması konusunda uyarıda bulunmuştu.

Konunun kamuoyunda çok tartışılması üzerine açıklama yapan restorasyonun mimarı Sinan Genim, handa yedi dükkân, iki lokanta olacağını belirtmişti.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’la Beyoğlu’nu gezen Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök için hanın kapıları ilk kez açılırken, Hürriyet yazarı gördüklerini şöyle anlattı: “İçeride bambaşka bir dünya oluşmuş. Güzel bir restorasyon uygulanmış. İç fasadın renkleri çok güzel olmuş. Pencere kepenkleri ise ‘Osmanlı yeşili’ adını verdikleri bence çok güzel neftiyle koyu arası bir yeşil olmuş. İçeride çok güzel restoran mekânları yaratılmış. Belli ki avlu büyük bir canlılık yaşayacak.”

Mimar Sinan Üniversitesi’nden Neslihan Pala’nın, avlu için hanın eski misafirleri Aliye Berger, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın heykellerini yaptığı bilgisini veren Özkök, Tanpınar’ın heykelinin yanında iki de kedi olacağını belirtti!

Kaynak: Diken

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış