54. Ulusal Yarışma sona erdi: ‘Gördüğüm en güzel ödül töreni’

54. Ulusal Yarışma sona erdi: ‘Gördüğüm en güzel ödül töreni’

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Antalya Uluslararası Film Festivali’nden ulusal yarışmanın çıkarılmasının ardından, yönetmen Kaan Müjdeci öncülüğünde İstanbul’a taşınan 54. Ulusal Yarışma, dün Cahide Müzikhol’de yapılan ödül töreniyle sona erdi. Ödüllerin sahiplerine sunulduğu gecede, “Daha” en iyi film ödülüne değer görüldü. Onur Ünlü “Put Şeylere” filmiyle en iyi yönetmen, Ahmet Büke ve Emre Yeksan “Körfez” filmiyle en iyi senaryo, Hazar Ergüçlü “Kar” filmiyle en iyi kadın oyuncu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Hayat Van Eck “Daha” filmiyle en iyi erkek oyuncu ödülünü paylaştı. SİYAD en iyi film ödülü “Mr. Gay Syria” filmine verildi. Ayşen Guruda’ya değer görülen Yıldırım Önal Anı Ödülü’nü ise Guruda yerine Nur Sürer aldı. Sürer, ödülü alırken “Antalya Film Festivali’nin gerçek sahibi sinemacılardır” dedi. 

Ödüllerin yanı sıra geceye yayılan atmosfer de dikkate değerdi. Bu atmosferi ödül konuşmasında Ahmet Mümtaz Taylan anlattı. Taylan “Gördüğüm en güzel ödül töreni. Kültür Bakanı’nın, müsteşarının, valinin, kültür müdürünün, kaymakamın, milli eğitim müdürünün, festival şeysinin konuşmadığı bir festivali ilk defa görüyorum” dedi. Taylan, “Bence Antalya’ya döndüğü zaman da biz buna bir isimle devam edelim” dileğinde bulundu.

En iyi yönetmen ödülünün sahibi Onur Ünlü, konuşmasında “Çok cesur davrandık ve hep beraber tarihe geçtik” dedi. Ünlü, ödülünü bugüne kadar filmlerinde oynayan tüm oyunculara ithaf etti. 

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Başkanı Tül Akbal Süalp ise ödülü açıklamadan önce yaptığı konuşmaya “iki çift lafım var” diyerek başladı, “sustukça sıra hepimize geliyor, gelmeye de devam edecek” dedi ve Antalya Film Festivali’nde ilk olarak belgesel sinemanın engellediğini hatırlattı. “Uzun bir hikâyenin herhangi bir yerindeyiz aslında. Bu hikâye aslında Antalya’da belgesele uygulanan zorbalıkla başladı” dedi ve ödülü politik bir kararla “Mr. Gay Syria” verdiklerini aktardı. 

En iyi film ödülünü alan yönetmen Onur Saylak “Bu ülkede kimlerin nerelerden döndüğünü çok iyi biliyoruz, bu festival yerine geri dönecek!” derken, en iyi kadın oyuncu ödülünü alan Hazar Ergüçlü de bu tarihi gecede ödül almanın kendisi için bir onur olduğunu dile getirdi. Ulusal Yarışma’nın jüri üyesi Kadir İnanır da “Siz varken hiç korkmayın hiç kimse bir şey yapamaz. Sanatçı bir gücün arkasında duran değil yarattığı eserin gücüyle büyüyendir” diyerek görüşlerini aktardı. 

Sinema dünyasından çok sayıda davetlinin katıldığı, enerjisi yüksel ve neşeli gecede Mabel Matiz ve Tuğçe Şenoğul mini bir konser verdi ve tören Cahide Müzikhol şovuyla sona erdi.

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış