24. İstanbul Caz Festivali bugün başlıyor: Aç kapıyı gir içeri

24. İstanbul Caz Festivali bugün başlıyor: Aç kapıyı gir içeri

24. İstanbul Caz Festivali bugün başlıyor: Aç kapıyı gir içeri

24. İstanbul Caz Festivali, bugün Avusturya Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek bir ödül töreniyle başlayacak. İKSV tarafından düzenlenen ve 21 Temmuz’a kadar sürecek olan festivalde, 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçı, yirminin üzerinden mekanda yaklaşık elli konser düzenleyecek. Ödül töreninde Fatih Erkoç ve Kamil Özler’e Yaşam Boyu Başarı Ödülleri sunulacak.

Vokal cazın genç yıldızı Kandace Springs’den Jacky Terrasson & Stephane Belmondo gibi isimlere, Avrupa cazının en önemli isimlerinden Nik Bärtsch’ten Afrika’nın iki muhteşem sesi Fatoumata Diawara ve Hindi Zahra’ya caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın farklı seslerini ağırlayacak. Oluşum aşamasında Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood’un da içinde yer aldığı “JUNUN” projesi de festivalin bu yılki konukları arasında.

İstanbul Caz Festivali bu yıl iki özel projeye ev sahipliği yapacak. Flamenkonun kült gitarist ve bestecilerinden Paco de Lucia’ya bir saygı duruşu niteliği taşıyacak “Beyond The Memory” başlıklı projede sanatçının kariyerinin çeşitli evrelerinde birlikte çalıştığı Antonio Serrano, Carlos Benavent, Jose Mari, Nino Josele, Piraña gibi yıldız müzisyenlere dansları ve vokalleriyle Farru ve David de Jacoba eşlik edecek. Bir Paco de Lucia bestesi olan “Palenque”yi, Sezen Aksu’nun sözleriyle yeniden yorumladığı “Tuana” şarkısının sahibi Levent Yüksel ve Hüsnü Şenlendirici, İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doğan’ı bir araya getiren Taksim Trio, Türkiye’nin nadide perdesiz gitar virtüözlerinden Cenk Erdoğan da gecenin konuk sanatçılarından olacak. Konser 8 Temmuz’da Zorlu PSM Ana Sahne’de gerçekleşecek.

11 Temmuz’da ise yine Zorlu PSM Ana Sahne’de Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün de sahibi şef Kamil Özler yönetimindeki TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası müzik kariyerinde bugüne kadar beş Grammy Ödülü’ne layık görülen bas gitarist Christian McBride ile kendi gruplarıyla olduğu kadar yaratıcı iş birlikleriyle de tanınan ABD’li caz saksafoncusu Joshua Redman ile aynı sahneyi paylaşacak.

Festival kapsamında bu yıl, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını odağa alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla yeni bir proje hayata geçirilecek.  “ViTRin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” kapsamında, Türkiye’den otuzun üzerinde sanatçı ve topluluğun 5-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştireceği konserlerde Taksim Trio, Ceylan Ertem, Cenk Erdoğan, Bilal Kahraman, Sarp Maden, MadenÖktemErsönmez, Korhan Futacı & Kara Orkestra, Kağan Yıldız ve Can Çankaya sahne alacak. Yine “ViTRin” programı dahilinde yer alacak bir başka etkinlik olan Gece Gezmesi’nde ise Kadıköy ve Moda’da çeşitli mekanlarda Ertem’in yanı sıra Gevende, Son Feci Bisiklet, Jakuzi, Kolektif İstanbul, Özgün Semerci ve No Land gibi isimler de yer alacak. Ayrıca Salon İKSV’de gerçekleşecek çeşitli konserlerde Yürüyen Merdiven ft. Tolga Bilgin & Kristian Lind, Geeva Flava ve Rain Lab (İdil Meşe & Da Poet) gibi isimler sahneye çıkacaklar.  

Festivalin detaylı programına buradan ulaşılabilir.

 
;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış