‘10. Yıl Nutku’ çizgi roman formatında yayımlandı

‘10. Yıl Nutku’ çizgi roman formatında yayımlandı

Karikatürist, çizer Nuri Kurtcebe, Mustafa Kemal Atatürk’ün 10. Yıl Nutku'nu çizgi romana taşıdı. Kurtcebe öncesinde de Kuvayı Milliye destanını çizgi roman formuna dönüştürmüştü. Bugün, Cumhuriyet’in ilanının 94. yılında kitabevi raflarındaki yerini alan, 1984 Yayınevi tarafından basılan çalışma, yayınevinden aktarılana göre, Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara Hipodrom’da halka hitaben söylediği “Yurttaşlarım! Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk Kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir” sözlerinin bir kez daha gençlere ilham olmasını sağlamak.

Kitabın arka kapağında ise şu sözler yer alıyor: 

“Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadesiyle, ‘geçmiş asırların gevşetici zihniyeti’nin etkisi altında perişanlaşmış, cepheden cepheye sürülmüş halkımızın büyük fedakarlıklarla kurduğu Cumhuriyet'in, aradan sadece on yıl geçmişken katettiği mesafenin ve yürümekte olduğu çağdaş uygarlık yolunun en özlü biçimde ifade edildiği 10. Yıl Nutku, kuşkusuz Cumhuriyet tarihinin en değerli belgelerinden birisidir. 

Atatürk'ün bu kısa söylevinde bile defalarca dile getirdiği; çağdaş uygarlığa, bilime ve güzel sanatlara bağlılık sözlerinin, Cumhuriyet'e, yaşamsal değerdeki laiklik ilkesine ve evrensel insanlık değerlerine her zamankinden daha fazla sahip çıkmamız gereken günümüz koşullarında, halkımıza bir kere daha doğru yolu göstereceğini, özellikle geleceğin güvencesi olan çocuklarımıza ve gençlerimize ilham vereceğini düşünüyoruz.”

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış