10. yaşını kutlayan Documentarist’te film gösterimleri ücretsiz

10. yaşını kutlayan Documentarist’te film gösterimleri ücretsiz

Türkiye’nin halihazırdaki tek belgesel film festivali DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri, dün başladı ve 25 Haziran’a kadar devam edecek. Bu yıl 10. yaşını kutlayan festivalin onur konuğu Finlandiyalı usta sinemacı
Pirjo Honkasalo. Festivalin tüm gösterim ve etkinlikleri bu sene ücretsiz olacak..

Türkiye'deki yeni kuşak belgeselcileri ve seyirciyi her sene dünya belgesel sinemasının en iyi yapıtlarıyla buluşturan festivalin programı 10. yıla özel seçkiler ve bir dizi yenilikler içeriyor. Ayrıca bugüne kadar daha çok İstanbul’da Avrupa yakasını mesken tutan festival, bu sene Asya'ya taşınarak iki kıtaya yayılıyor. Film gösterimleri Beyoğlu’nda Aynalı Geçit, Goethe Enstitüsü ve Atlas Sineması’na ek olarak Kadıköy'de Barış Manço Kültür Merkezi’nde de görülebilecek. 

Festivelde, omur konuğu şerefine düzenlenen “Ustaya Saygı: Pirjo Honkasalo” seçkisinde Rus-Çeçen savaşının çocuklar üzerindeki etkilerini çarpıcı bir şekilde ele alan “Melankoli’nin Üç Odası” (Melancholian 3 huonetta, 2004) ve bol ödüllü son filmi “Beton Gece” (Betoniyö, 2014) adlı filmleri de yer alıyor. Honkasalo festival kapsamında 21 Haziran’da ayrıca bir sinema dersi verecek.

Programın 10. yıla özel seçkilerinden birini, geçmiş yıllarda festivale konuk olmuş ustaların birer filminden oluşan “Ustalardan Seçme Filmler” bölümü. Seçkide bugüne kadar DOCUMENTARIST’in toplu gösterilerle Türkiye seyircisine tanıttığı Helena Třeštíková, Heddy Honigmann, Johan van der Keuken, Alan Berliner, Stefan Jarl, Zelimir Zilnik gibi değerli belgesel ustaları birer filmiyle hatırlatılacak.

10. yıl seçkilerinden bir diğeri ise bugüne kadar DOCUMENTARIST’ten ödül alan bütün filmleri yeniden seyirciyle buluşturacak olan D”ocumentarist’ten Ödüllü Filmler” bölümü. Yarışmasız bir festival olmakla birlikte DOCUMENTARIST son 7 yıldır Türkiye’den genç belgeselcilere Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü adında bir özel ödül, son 3 yıldır da buna Uluslararası Film Eleştirmenleri Fedeasyonu jürisinin değerlendirdirdiği uluslararası bölümden bir filme FIPRESCI Ödülü veriyor. Bu seneki “JvdK Yeni Yetenek Ödülü” jürisi Braxton Hood, Gülen Güler, Ayşe Çetinbaş, Yusuf Güven ve Selim Yıldız’den oluşuyor. FIPRESCI jürisinde ise Yeşim Tabak, Şenay Aydemir ve Yeşim Burul yer alıyor.

Festival programının esaslı seçkisini, çoğu ilk kez gösterilecek olan Türkiye’den Belgeseller bölümü oluştururken, Uluslararası Panorama’da aralarında “Radio Kobane”, “Normal Autistic Film”, “Burma Book Story”, “The Promise” ve “Miss Kiet’s Children” gibi önemli belgesellerin de olduğu son dönemin öne çıkan yapıtları yer alıyor.

Festival programını görmek için: www.documentarist.org

;

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.

Henüz yorum yazılmamış